Kościół w Słaboszowie.
Słaboszów położony jest około 20 kilometrów na północny-wschód od Miechowa. Świątynia wybudowana została w latach 1854-1876 na miejscu starego, drewnianego kościoła. Neogotycka budowla zostałą wzniesiona według projektu Henryka Marconiego. Marconi projektował przede wszystkim dla Warszawy i okolic, a kościół w Słaboszowie jest jednym z najwybitniejszych jego dzieł.
Fundatorem kościoła wystawionego z kamienia i cegły był dziedzic Nieszkowa i Słaboszowa, Józef Bzowski. Kościół ten wybudowany został jako wotum wdzięczności Panu Bogu i Matce Bożej za ocalenie życia w niewoli. Wybuch powstania styczniowego w 1863 r. opóźnił prace budowlane, które zostały ukończone dopiero po śmierci fundatora w 1876 roku, dzięki staraniom żony Katarzyny z Wielogłowskich.
Ołtarz główny wykonany z kamienia pińczowskiego zdobią kolumny i łuki, zakończone wieżyczkami. Wykonał go w Krakowie około 1860 roku Zygmunt Stehlik (1834-1864). Między kolumnami stoi figura Najświętszej Maryi Panny, zaś po jej stronach czterech Ewangelistów. W ołtarzach bocznych obrazy Matki Bożej Różańcowej i św. Mikołaja w późnobarokowych sukienkach. Kościół posiada chrzcielnicę z białego marmuru.